Kurum Bilgilendirme Videoları

Kurum Hakkında

Tarihçe

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile birlikte Mustafa Kemal ATATÜRK'ün öncelikli olarak üzerinde durduğu ve gelişmesi için her türlü yatırımı desteklediği alanlardan biri eğitim olmuştur. Bu çerçevede M. K. Atatürk'ün 1925 yılında Mecliste yaptığı ve özel kişi, kuruluşları eğitime katkı yapmaya çağıran konuşması, ''Türk Maarif Cemiyeti'' ve Atatürk'ün özlemini duyduğu nitelikli Türk okullarının açılması için ilk adım niteliğini taşımıştır. Türk Maarif Cemiyeti, bugünkü ismiyle Türk Eğitim Derneği, M.K Atatürk'ün çağrısı üzerine cumhuriyeti kuran kadroların önderliğinde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur.

İlk Başkanı Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olan Türk Eğitim Derneği (TED), 1929 yılında kabul edilen amblemindeki ayı Türk Bayrağından, eğitim sembolü olan meşalesini derneğin amacından, yıldızları ise ilk yönetim kurulunun beş üyesine duyulan saygı ve sevgiyi ölümsüzleştirmek amacından almıştır.

1931 yılında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde açılan anaokulu ile eğitim faaliyetlerine başlamıştır. 1931, 1933 ve 1936 yıllarında ilkokul, ortaokul ve lise kısımları açılmıştır. 1951-1952 öğretim yılında hazırlık sınıfları açılarak İngilizce öğretime başlanmıştır. Okulun, o vakte kadar "Türk Maarif Cemiyeti Yenişehir Lisesi" olan adı "Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji" şeklinde değiştirilmiştir. 1963 yılında yönetimi TED Ankara Koleji Vakfı'na bırakılan okulumuz, günümüze kadar 30 bine yakın mezun vermiştir.

1937 yılından 2003-2004 öğretim yılı sonuna kadar Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan binalarda öğretim yapan kurumumuz, 2000 yılında temeli atılan İncek Kampusü Lise Binasının 2003 yılında hizmete açılmasıyla birlikte Lise Kısmını, 2004-2005 öğretim yılından itibaren de tüm birimlerini yeni kampusüne taşımıştır.


Misyonumuz

Atatürk’ün istek ve yönlendirmeleriyle kurulmuş olmanın bilinciyle ülkenin geçici eğitim politikalarından etkilenmeden, her koşulda Atatürkçü, cumhuriyet değerlerine sahip bir kurum kimliğini yaşatmak ve sürdürmek.

Bilimsel düşünen, özgüven ve özsaygısı yüksek, insan haklarına saygılı, toplumsal ve evrensel sorunların farkında olan, bu sorunlara çözüm üreten, barışçıl, aydın ve ileri görüşlü, entellektüel yönü gelişmiş, Türkçe’yi ve en az bir yabancı dili yaşamında etkin biçimde kullanan bireyler yetiştirmek.

Öğrenme ortamına aktif katılımla öğrenmeyi içselleştirmiş ve öğrenmeye her zaman ihtiyaç duyan bireylerin yetişmesine katkı sağlayan eğitim kadrosuyla çalışmak.

Herkesin öğrencisi olmak istediği, mezuniyet sonrasında da öğrencilik ruhunu ve birlikteliğini yaşatan bir okul olmak.

Kurumun varoluş amacına değer katan çalışanlarda, kurumsal aidiyet kültürünü geliştirmek.


Vizyonumuz

Okulun her noktasını öğrenme alanı olarak kullanan ve çok yönlü eğitimi bireysel olarak yapan eğitici kadrosuyla, okul ortamında kazandığı edinimleri yaşantılarıyla ilişkilendiren ve iç disiplini yüksek öğrenciler yetiştirmek.


Kampüsümüz

 • 309 dönüm büyüklükteki alan üzerinde toplam 141 dönümlük kapalı alana sahip tesisler projelendirilmiştir.

  Derslikler kümeleri, kümeler sınıf gruplarını, sınıf grupları okulları oluşturmaktadır. Bu oluşumda tüm ögeler çağdaş eğitimin hızına ayak uyduracak nitelikte planlanmıştır. Toplam 6000 kişinin bir arada yaşadığı yeni kampus bünyesinde, Anaokulu, İlkokul 1-4 ve 5. sınıflar binası, Ortaokul 6-8. sınıflar binası ve Lise Kısmı bulunmaktadır.Tabldot sistemi ile hizmet sunan bağımsız bir Ana Yemekhane ile İlkokul 1-5 grubuna ve Anaokulumuza da kendi bünyesinde hizmet sunan yemekhaneler,
 • Olimpik Stadyum ve atletizm pisti,
 • Tribünlü antrenman sahaları, açık ve kapalı yüzme havuzu ve sanat atölyelerinin bulunduğu sanat spor merkezi,
 • 345 kişilik amfi tiyatro,
 • Konferans salonları,
 • Spor salonları ve açık hava sahaları,
 • Tam donanımlı laboratuvarlar,
 • 3D sınıflar,
 • Hi-Tech sınıf ve Planetaryum,
 • Müzik stüdyoları,
 • Cep sineması,
 • Her sınıfta projeksiyon ve bilgisayar ile öğrencilerimizin akademik, sosyal, kültürel ve sportif alanlardaki her türlü gelişimi için gerekli tüm olanakları sağlayan çağdaş bir eğitim yerleşkesi olarak planlanmıştır.


PASCH "OKULLAR: GELECEĞİN ORTAKLARI"

Goethe Enstitüsü, Yurt Dışı Eğitim İşleri Merkezi, Alman Akademik Servisi ve Kültür Bakanları Konseyi’nin Pedagojik Değişim Hizmeti Birimi ve dönemin Dış İşleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier tarafından gerçekleştirilen PASCH “Okullar: Geleceğin Ortakları” projesine TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi, projenin hayata geçirildiği 2008 yılından itibaren dahil olmuştur.

Almanya Dış İşleri Bakanlığı tarafından koordine edilmekte olan proje ile Almanya Federal Cumhuriyeti’nin dünya çapındaki ortak okullar ağının kurulması ve bu okullarda Almanca eğitiminin en üst düzeyde sunulması hedeflenmektedir.

Ankara Goethe Enstitüsü de Türkiye genelinde Almanca dersi veren veya programına Almanca’yı yeni dâhil eden ve projeye ilgi duyan okulları, ortak okullar ağına kazandırmak ve bu okulları desteklemekle görevlendirilmiştir. Söz konusu okulları seçme ve destekleme görevi ise dünyanın belirli noktalarına gönderilen toplam 29 Almanca eğitim uzmanına verilmiştir.

PASCH girişimi, üye okulların öğrencilerine Alman dili ve kültürüyle erkenden tanışmak için cazip imkânlar sunmaktadır. Projeler sayesinde, başka ülkelerde Almanca öğrenen öğrenciler  ve hatta Alman öğrenciler bir araya getirilerek etkileşim sağlanmaktadır.