Kurum Puanı : 0 / 5

0 kez oylandı

Kurum Bilgilendirme Videoları

Tanıtım Filmi
Kurucu'dan Mesaj
Veliler Anlatıyor

Kurum Hakkında

Tarihçe

esrin Demiray ve kızı Arzu Aydoğan’ın 2002 yılında beklenmeyen bir kararla bir arada çalışmaya başlamaları Sihirli Bahçe Montessori Okulu’nun ilk olarak onların zihinlerinde kurulması demekti. Fikirlerini ilk andan beri tüm ciddiyetleri ve samimiyetleriyle hayata geçirdiler.

İlk önce Arzu Aydoğan, Montessori Yöntemi ve mevcut diğer yöntemler hakkında ayrıntılı bir araştırma yaptı. Bu araştırmalar sonucunda görüldü ki Montessori Yöntemi okul öncesi eğitimde en başarılı, en düzenli ve 2 – 6 yaş çocukları için eşsiz bir yöntemdi.

Yöntemin en önemli özelliklerinden biri kendine has bir mekâna ihtiyaç duymasıdır. Bu mekanın tüm boyutları çocuk ölçülerine uygun olmalıdır. Bu nedenle herhangi bir binayı Montessori Yöntemi’ne uygun hale getirmeye çalışmaktansa biz Sihirli Bahçe Montessori Okulu’nu bir Montessori Okulu olarak inşa etme zevkini yaşadık. Okulun tüm dış ve iç tasarımında görev alan başarılı mimarlar Mürşit Günday ve Şerife Meriç’tir. Binanın tasarımı okulun yönetici ekibi ve mimarların ortak çalışması sonucunda ortaya  çıkmıştır. Tasarım süreci herkes için zorlu geçmiş olmasına rağmen bina farklılığını tüm ziyaretçilere ilk görüşte hissettirir ve zamanla binadaki çocuklar mekanın uyumlu etkisi altında sıra dışı bir estetik algı geliştirirler.

Sihirli Bahçe Montessori Okulu, 1.Eylül.2003 tarihinde kapılarını önce ekibine açtı. Öğretmenler hizmet içi eğitimlerle Montessori Yöntemi’ni öğrenmeye başlarken, diğer görevliler çalışacakları mekanlar ve yapacakları işler hakkında bilgilendirildiler. Fakat, her şeyden önemlisi bugün sahip olduğumuz takımın uyumu ve ortak eğitim anlayışını kurmak için gerekli olan temelleri o günlerde attık.

Yaklaşık dört hafta sonra, 29.Eylül.2003’te çok güzel bir pazartesi günü ilk öğrencilerimizi okula kabul ettik. İlk günümüzde dört kız öğrencimiz öğretmenleri gibi heyecanla hayatlarının önemli bir devresine adım attılar. O günkü öğrencilerimizin ve ailelerinin bize duydukları güven bugün öğrencilerimizin, sayısı yüzleri geçen mezunumuzun ve ailelerinin duyduğu güvenin tohumları oldu.

Bir Montessori Okulu olarak Montessori Yöntemi’nin Türkiye’de tanıtılması konusunda üstlendiğimiz görevi hiç aksatmadan 2003 yılından beri sürdürüyoruz. Ve en önemlisi Maria Montessori’nin adını taşımanın verdiği bilinçle onun dehasının eseri olan eğitim yöntemini ilk günkü ciddiyet ve özenle uygulamaya devam ediyoruz.


Felsefemiz

Montessori Felsefesi sınıftaki araçların, ders veren öğretmenlerin ve onu mutlak bir itaatle dinleyen öğrencilerin çok ötesinde bir eğitim anlayışıdır. Montessori Felsefesi çocuğa karşı özel bir bakıştır, öyle ki çocuğu kendisinden önce gelen eğitim yöntemlerinin aksine eksik bir birey olarak görüp, onu yetişkinin beklentisine göre şekillendirmeye kalkmaz. Çocuktan yetişkinin bir küçük örneği olmasını beklemez. Çocuğun kendisine özgü doğasını anlar. Onun büyümesi ve gelişmesi yolunda önüne çıkan engelleri kaldırırken çocuğa özgürlük tanıyan bir rehber olmayı sürdürür.

Diğer bütün eğitim yöntemlerinin aksine sadece Montessori Yöntemi çocuğa saygı duyulması gerektiğini vurgular. Yetişkin çocuğun önünde son kararı verebilecek bir bilirkişi olarak durmaz. Yetişkin, çocuğun gelişim ihtiyaçlarını giderebilecek fiziksel ve duygusal bir çevre oluştururken, çocuk kendi hızında, en iyi öğrendiği biçimde ve kendi öğrenme işleminin sorumluluğunu alarak öğrenir. Belki de her şeyden önemlisi kendi öğrenme biçimini keşfetmiş bir insan olarak Montessori Çocukları dünyayı diğerlerinden daha farklı görürler, onlar öğrenmeyi öğrenmenin zevki için sever ve iş yapmaktan, çalışmaktan mutluluk duyarlar.

Çalışmanın ve öğrenmenin mutluluk kaynağı olduğunu çocuğa hissettiren ve onun doğasına böylesine uygun olan başka bir eğitim felsefesi yoktur. İşte bu nedenledir ki Montessori’nin felsefesiyle yetişmiş olan çocuklar diğerlerinden oldukça ayrıcalıklı başlarlar hayata, çünkü çalışmanın ve öğrenmenin mutluluk kaynağı olması hayata sürekliliği olan ayrı bir anlam katar.

 

 


Varlık Gerekçesi

Sihirli Bahçe Montessori Okulu 2003 yılında Türkiye’de Maria Montessori’nin adını taşıyan ilk 2-6 yaş okulu olarak kuruldu. Kurulduğu ilk günden beri tam bir Montessori okulu olmayı amaçladı. Montessori Felsefesi’ne göre çocuğa saygı duymayı ve onu, kendi gelişimini yönetebilecek bir birey olarak görmeyi okulumuzun temel ilkeleri saydık.

Biz, anne ve babayı çocuk eğitiminin vazgeçilmez bir parçası olarak görür ve eğitimlerle anne baba ve okulu Montessori Felsefesi doğrultusunda işbirliğine yönlendiririz.

Biz, Montessori Felsefesi’ne gönül vermiş ve bu yöntemi başarıyla uygulayan öğretmenler yetiştirir; okulumuz çatısı altında güçlü bir ekip ve Türkiye’ye nokta nokta dağılan öğretmenlerle kuvvetli bir Montessori ruhu oluştururuz.

Biz, çocukların sahip olabilecekleri en ileri becerileri ortaya çıkarır ve bu becerilerin yeşermesini, köklenmesini sağlarız.

Biz, Montessori Çocukları yetiştirir ve mutlu, başarılı, insani değerlere saygılı, bilgi aşkıyla yanan ve düşünen insanların oluşturduğu bir toplumun temel taşlarını oluştururuz.