Kurum Bilgilendirme Videoları

Kurum Hakkında

Misyonumuz

Gençlerimizi özgün eğitim-öğretim anlayışımızla; *Atatürk ilkelerine bağlı, *Bilimsel düşünceyi kılavuz edinen, *Sorumluluk sahibi,Yaşamlarında mutluluk ve başarı dengesini sağlayabilen, *Teknolojiye uyumlu, *Milli ve evrensel kültürden haberdar ve bunlara saygılı, *Tercih edilen, Dünya vatandaşları olarak yetiştirmektir.


Vizyonumuz

Kendi ilgi ve yeteneklerinin farkındalığına erişmiş, *Geleceğe hazır, *Geleceği hazırlayabilecek, *Girişken, *Üretken, *Çözüm odaklı, *Bilgiyi edime dönüştürebilen, *Çağın gerektirdiği donanımlara sahip, *iyi ahlaklı, *Yurtsever, Bireylerin yetiştiği bir okul olarak ülke çapındaki saygın eğitim-öğretim kurumları arasında anılmak…


Süreçsel Kariyer Danışmanlığı

Rehberlik servisimiz aracılığıyla öğrencilerimizin akademik ,sosyal ve bilişsel gelişimlerini düzenli olarak takip etmekte ve velilerimizle paylaşmaktayız. Gençlerimizin mesleki ilgilerini anlamak bir süreç gerektirmektedir ve üniversite sınavı sonrası 15 günlük tercih dönemine sığdırılmamalıdır. Bu noktada, onların tüm lise eğitimleri boyunca düzenli olarak mesleki ilgi ölçümlerini yaparak, kariyer koçları eşliğinde sistematik bir kariyer danışmanlığı imkanını yaratmaktayız. Öğrencinin sınavdan çıkmasıyla her şey bitmemekte tersine başlamaktadır. Tercih dönemi de en az hazırlık dönemi kadar önemli bir süreçtir. Okulumuzda sürekli bizimle zaman geçiren öğrencinin yönelimlerini, yeteneklerini daha iyi analiz edebilmekte , hem veliyi hem de öğrenciyi maksimum düzeyde mutlu edecek tercihleri de beraber yapmaktayız. Bu amaçla eğitim süreleri boyunca ; *Çoklu zeka analizleri, *Meslek tanıtımları, *Üniversite ve bölüm bilgilendirmeleri, etkinlikleri düzenlemekteyiz.


Bireysel Koçluk Eğitimi

Norman Anadolu Lisesi olarak öğrencilerimize koçluk destekli ve başarı odaklı program sunuyoruz. Öğrencilerimizin sadece akademik başarısı ile değil tüm sorunları ile baş edebilme, kendilerini tanıyabilme, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfedebilme, hedef koymalarını sağlama ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik, yol haritası ve eylem planı yapmalarına yardımcı olmak amacıyla okulumuzda öğrenci ile görüşmeler yapılarak kişiye özel çalışma programları oluşturulur ve özdisiplin sağlanmasına yardımcı olunur. Okulumuzda Öztuna NORMAN öğrencilerimize eğitim koçluğu yaparak çalışma programı oluşturmasına rehberlik edecektir.


Etkin Sınav Hazırlğı

’’Ödev vermemek’’ kavramıyla ‘’eve ödev vermemek’’ kavramı farklı şeylerdir. BİZ EVE ÖDEV VERMİYORUZ Bilindiği gibi ödev, öğrencinin edindiği bilgileri uygulaması ve kalıcı hale getirmesi için ders dışı zamanlarda yapacağı pratiklerin genel adıdır. Oysa günümüzde ödev adı altında verilen test sorusu çözümü ise konuyu pekiştirmekten çok bilgiyi ölçümleyen bir araçtır. Bu durum hem öğrenciyi hem veliyi bir paradoksun içine sokmaktadır. Öğrenci pekiştirme yapmadığı için soru çözememekte; soru çözmeye vakit harcamaktan pekiştirme yapamamaktadır. Bizim ödev anlayışımız öğrencinin okul ortamında akranlarıyla beraber ve öğretmenleri eşliğinde önce pekiştirme sonra ölçme sonra da kalıcı hale getirme esaslarına dayalı üç basamaklı bir çalışmadır. Edinilen bilgi 24 saat,1 hafta ve 30 günlük periyotlarda birer kez yinelendiğinde kalıcı olmaktadır. Elbette bunun planlanması ve uygulanması profesyonel bir yaklaşım ve materyal gerektirmektedir. Böylelikle öğrencinin sonraki zamanlarda ya da sınavların yaklaştığı dönemlerde etüt, özel ders gibi destekleyici etkinliklere ihtiyacı kalmayacaktır, aileler ve çocuklar evde ödev ya da çalışma kaynaklı gerginlikler yaşamayacaktır. Sonuçta biz bu konuda olması gerekeni yapmakta , ödev dahil olmak üzere eğitim öğretimin tüm uygulamalarını ve sorumluluğunu üzerimize almaktayız. Böylelikle okulun öğrenciyi velisine; ’’Sizin çocuğunuz yeterince ders çalışmıyor.’’ şeklinde şikayet etmesi gibi absürt bir durumun da önüne geçmiş oluyoruz. Üniversite hazırlık programlarımızda (12.Sınıf) haftalık 40 saat dersin yanında ve günlük ders saatleri dışında haftalık 20 saat öğretmenler eşliğinde , konu tekrarı, pekiştirme, soru çözümü çalışmaları yapmaktayız. Bu güçlendirme çalışmaları rehberlik servisi analizleri ve yönlendirmeleri doğrultusunda grup veya birey şeklinde olabilmektedir.